Konrad Płochocki
wiceprezes
Polski Związek Firm Deweloperskich
Wiceprezes i Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Radca prawny. Ukończył z wyróżnieniem Prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent podyplomowych studiów na Uniwersytecie Warszawskim pt. Rynek Nieruchomości i Bankowość Hipoteczna. Pracował w międzynarodowych kancelariach i instytucjach związanych z rynkiem nieruchomości. Brał udział w licznych procesach legislacyjnych, między innymi w tworzeniu tzw. ustawy deweloperskiej. Licencjonowany Doradca Restrukturyzacyjny oraz Pośrednik w obrocie nieruchomościami.
Jest współautorem komentarza do Prawa Upadłościowego w zakresie przepisów dot. deweloperów. Autor licznych publikacji prasowych z zakresu ksiąg wieczystych, hipoteki i ustawy deweloperskiej oraz prelegent na setkach seminariów i szkoleń dotyczących prawa nieruchomości, hipotecznego i finansowania nieruchomości. Wykładowca na Podyplomowych Studiach Menadżerskich dla Deweloperów współorganizowanych przez PZFD oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Należy do Rady Dyrektorów Europejskiej Unii Deweloperów (European Union of Developers and House Builders), Komitetu Ekonomicznego BIAC przy OECD oraz komitetu wykonawczego Urban Land Institute Poland. Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Archicom S.A.
Bierze udział w sesjach:
-
THE CHANGE – INVESTMENTS
Prawo w nieruchomościach. Nowe prawo, podatki, Polski Ład... Jak wpłyną na rynek nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych?
ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCIPrawo w nieruchomościach. Nowe prawo, podatki, Polski Ład... Jak wpłyną na rynek nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych?
Ostatnie dwa lata to okres licznych zmian w otoczeniu prawno-podatkowym w Polsce, które dotknęły również rynek nieruchomości. Szereg przekształceń podatkowych wprowadzonych na mocy Polskiego Ładu i wdrożenia międzyna-rodowych regulacji mają kluczowy wpływ na obowiązki nieruchomościowych graczy oraz realizowane przez nie zwroty z inwestycji. Wpływają też na decyzje inwestorów. Nieruchomości potrzebują pozytywnych impulsów – takim może być ustawa o REIT-ach i co jeszcze? Co szykuje rząd? Jakich zmian oczekuje branża?
-
THE CHANGE – MARKET
Tereny inwestycyjne. Bitwa o bank ziemi. Deweloperzy odczuwają deficyt gruntów
ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCITereny inwestycyjne. Bitwa o bank ziemi. Deweloperzy odczuwają deficyt gruntów
Popyt na grunty inwestycyjne w Polsce przewyższa podaż, a tempo wzrostu cen ziemi jest zawrotne. Najwięcej kupuje mieszkaniówka. Jeśli pojawi się grunt pod osiedle w dużym mieście, to znika natychmiast. Dużo ziemi potrze-buje też logistyka. Deweloperzy kupują już działki nie tylko przy autostradach, ale coraz częściej w granicach miast. Pandemia wyhamowała popyt biur, hoteli i centrów handlowych, ale są wyjątki. Jak wygląda sytuacja na rynku grun-tów inwestycyjnych w Polsce? Jak uwolnić potencjał banku ziemi? Ceny, podaż, popyt, regulacje. Najpierw rozbiórka, potem nowe funkcje – redevelopment zyskuje na znaczeniu. Na bazie dawnych hipermarketów, hoteli czy biurowców powstaje coraz więcej nowych projektów. Czy takich transformacji będzie coraz więcej? Czy to dobry sposób na pozyskanie terenów pod nowe inwestycje?